2018 National Geographic State Bee Champions Announced: These 54 students will compete in the 30th annual National Geographic Bee held May 20-23, 2018 in Washington, D.C.

On Friday, April 6, more than 4,600 students competed across the United States and territories in National Geographic State Bees. Each State Bee Champion received a $200 cash prize, the “National Geographic Visual Atlas of the World, 2nd Edition,” and a trip to Washington, D.C., to represent their state or territory in the National Geographic Bee Championship to be held at National Geographic Society headquarters, May 20-23, 2018. Eight students are returning to the National Geographic Bee Championship from previous years. For more information on the National Geographic Bee, visit bit.ly/NatGeoBeePress.

2018 National Geographic State Bee Champions:

ALABAMA- Christian Martin, 8th grade, Echols Middle School, Northport

ALASKA- Riley Gross, 6th grade, Ocean View Elementary School, Anchorage

ARKANSAS- Wesley Bonner, 8th grade, Lake Hamilton Junior High School, Hot Springs

ARIZONA- Gayatri Kaimal, 7th grade, Basis Tucson North, Tucson

CALIFORNIA- Venkat Ranjan, 8th grade, Windemere Ranch Middle School, San Ramon

COLORADO- Garrett Fleischmann, 7th grade, Stargate Middle School, Thornton

CONNECTICUT- James Leone, 8th grade, Middlesex Middle School, Darien

DELAWARE- Jeremiah Rayban, 7th grade, Cab Calloway School of the Arts, Wilmington

WASHINGTON, D.C.- Max Garon, 8th grade, Sidwell Friends School, Washington, D.C.

FLORIDA- Kaylan Patel, 6th grade, Windermere Preparatory School, Windermere

GEORGIA- Vishal Sareddy, 8th grade, Riverwatch Middle School, Suwanee

HAWAII- William Chen, 6th grade, Aikahi Elementary, Kailua

IDAHO- Vincent Giordano, 8th grade, Lowell Scott Middle School, Boise

ILLINOIS- Ty Jones, 8th grade, Crestwood Junior High School, Paris

INDIANA- Jonathon Elliott, 7th grade, Griffith Middle School, Griffith

IOWA- Kavya Kalathur, 8th grade, Pleasant Valley Junior High School, LeClaire

KANSAS- Wyatt Boyd, 7th grade, Hocker Grove Middle School, Shawnee Mission

KENTUCKY- Case W. Grillot, 8th grade, Highlands Middle School, Fort Thomas

LOUISIANA- Andrew Minagar, 7th grade, Caddo Middle School, Shreveport

MAINE- Colin Aponte, 8th grade, Hancock Co. Area Homeschoolers, Blue Hill

MARYLAND- Alan Zhang, 8th grade, Mount View Middle School, Marriottsville

MASSACHUSETTS- Atreya Mallanna, 5th grade, Joseph Estabrook Elementary School, Lexington

MICHIGAN- Paarth Sharma, 5th grade, Moorsbridge Elementary School, Portage

MINNESOTA- Nicholas Peterson, 8th grade, St. John Baptist School, New Brighton

MISSISSIPPI- Jacob Holland, 8th grade, Long Beach Middle School, Long Beach

MISSOURI- Jackson Cooper, 7th grade, Christ the King, University City

MONTANA- Caleb Mark, 8th grade, Yellowstone County Home Educators, Billings

NEBRASKA- Quentin Bauer, 7th grade, Central Middle School, Omaha

NEVADA- Emmanuel Gayton-Vargas, 7th grade, Carson Valley Middle School, Gardnerville

NEW HAMPSHIRE- Sean Cheng, 8th grade, Cooperative Middle School, Stratham

NEW JERSEY- Anoushka Buddhikot, 8th grade, Bridgewater-Raritan Middle School, Bridgewater

NEW MEXICO- Lakshay Sood, 7th grade, Albuquerque Academy, Albuquerque

NEW YORK- Nicholas Sarris, 8th grade, West Hollow Middle School, Melville

NORTH CAROLINA- Jonathan Song, 8th grade, Salem Middle School, Apex

NORTH DAKOTA- Krishna Kamalakannan, 8th grade, Discovery Middle School, Fargo

OHIO- Saket Pochiraju, 8th grade, Orange Middle School, Lewis Center

OKLAHOMA- Dyllon Wheeler, 8th grade, Epic Charter Schools, Oklahoma City

OREGON- Ashwin Sivakumar, 8th grade, Oregon Episcopal School, Portland

PENNSYLVANIA- Arnab Sircar, 8th grade, Charles F Patton Middle School, Kennet Square

RHODE ISLAND- Maximus Terra, 8th grade, Alan Shawn Feinstein Middle School, Coventry

SOUTH CAROLINA- Sam Henshaw, 7th grade, Moultrie Middle School, Mt. Pleasant

SOUTH DAKOTA- Owen Fink, 7th grade, Bridgewater-Emery School, Emery

TENNESSEE- Aditya Narayanan, 6th grade, Riverdale Elementary/Middle School, Germantown

TEXAS- Nihar Janga, 7th grade, Canyon Ridge Middle School, Austin

UTAH- Felix Keil, 8th grade, Salt Lake Arts Academy, Salt Lake City

VERMONT- Mary Fowler, 7th grade, Eastern Vermont Homeschooler, Hartland

VIRGINIA- Caleb Hines, 8th grade, Ashburn Homeschoolers, Ashburn

WASHINGTON- Ihsan Lishar, 5th grade, Spiritridge Elementary School, Bellevue

WEST VIRGINIA- Joss Poteet, 7th grade, Wildwood Middle School, Shenandoah Junction

WISCONSIN- Hansen Jin, 8th grade, Kromrey Middle School, Middleton

WYOMING- Preston Buehler, 8th grade, Star Valley Middle School, Afton

ATLANTIC TERRITORIES- Diego Curet, 8th grade, St. John’s School, San Juan, PR

PACIFIC TERRITORIES- Napu Blas, 7th grade, Luis P. Untalan Middle School, Barrigada, GU

DEPARTMENT OF DEFENSE DEPENDENTS SCHOOLS- Alexander Daniels, 7th grade, Seoul Am Middle School, Korea

Uncategorized

, , , ,